Reklamówki jednorazowe – zaśmiecające nieszczęście czy nieodzowny gadżet?

Foliówki – zaśmiecające nieszczęście czy nieodzowny gadżet?

Nierzadko spotkać się można z aktywistkami, które utrzymują, że foliówki niszczą cały glob więc powinno się coś z tymże zrobić, aby mieć możliwość obronić środowisko naturalne przed zupełną erozją. Czy rzeczywiście bywa tak, iż przeciętna zrywka jest w stanie stworzyć tak dużo niebezpieczeństwa i musimy ją usunąć z produkcji?

Płatne torby na zakupy

Zamieszanie zapoczątkowało się bynajmniej nie tak dawno temu, kiedy to w sklepach spróbowano pobierać dodatkowe opłaty za odsprzedaż torebek jednorazowych. Do tego momentu siatki bywały gratisowe a także powszechne dla każdego. Czym się to kończyło? Niestety tym, iż wszyscy nadużywali owych artykułów i zamiast starannie i bezproblemowo schować całe swoje kupione rzeczy do dwóch foliówek, używali ich pięciu, bo tak było znacznie bardziej komfortowo oraz błyskawiczniej. Oczywiste w momencie, kiedy foliówka jest dostępna za darmo, to bynajmniej nie mamy ograniczeń ani ponownych myśli. Właśnie przez takie zachowanie konsumenci nie pomyśleli o tym, by brać z mieszkania 1 spośród poprzednio otrzymanych siatek na następne zakupy. Od momentu kiedy foliówki są płatne, precedens ten uzyskał zdecydowanie skromniejszy poziom i jeszcze mniej klientów ot tak wydaje ostatnie parę drobnych na kolejną foliówkę.

Ekologiczne torby foliowe

Najistotniejszym problemem, który podnosili ekolodzy i wielbiciele środowiska naturalnego był fakt, że tanie reklamówki zrobione są z plastiku, CH2=CH2, czyli składnika wytworzonego z ropy, który wpływa niekorzystnie na nasz glob. Rzeczywiście pokrywające glob plastikowe torebki bez wątpienia nie były niczym pożądanym. Dzisiejsza nauka jednak oraz zdolności sprawiły, że dziś osiągalne foliówki nie grożą środowisku, a wszystko dla tego, że wytworzone są z produktów biowchłanialnych. Znaczy to, że torba taka wykonana jest z półproduktów, które to dużo szybciej rozkładają się w ziemii, a podczas procesu rozpadu nie bywają wypuszczane do gleby oraz atmosfery składniki syntetyczne i chorobotwórcze. Warto rozumieć, że tak niewielka dla nas restrukturyzacja, dla natury jest odmianą niewyobrażalną. Czy miałeś taką wiedzę, że popularna, mała, do tej pory wytwarzana syntetyczna siatka rozkłada się do 400 lat? Przemyślmy ile pokoleń w przyszłość potrzebowałoby wojować z tym, co pozostawiliśmy im my.

Nie jedynie reklamówki nieszkodliwe

Aktualnie zwyczaj na życie w koalicji z przyrodą opanował jeszcze większe grono polaków, co sprawiło, iż nie raptem siatki w marketach wykonywane są z surowców biodegradowalnych. Syntetyczne plastiki zamieniane są na celulozę, mączkę ziemniaczaną czy nawet C3H6O3. Miejmy w pamięci, że ekologiczne otoczenie to nie zaledwie bujnie rosnące rośliny oraz radosne stworzenia, ale przede wszystkim obywatel. Pomyślmy o naszym układzie nerwowym jak o ogromnym zbiorniku, do którego do tego momentu wkładaliśmy zanieczyszczone tudzież zakażone chemią produkty spożywcze i owoce. Siejmy wiedzę wśród ludzi i z tego powodu chwytajmy wyłącznie po foliówki rozkładające się samoczynnie od nowoczesnych i sprawdzonych wytwórców.